Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Vzniká návrh energeticky pozitivní čtvrti v Karviné

Vzniká návrh energeticky pozitivní čtvrti v Karviné

10.02.2021

Výzkumný ústav UCEEB Českého vysokého učení technického se pustil do návrhu energeticky pozitivní čtvrti v Karviné. Výsledkem bude vytipování vhodného území ve městě, které by díky zavedení technologických a organizačních inovací dosahovalo energeticky aktivní bilance a současně nabízelo vysoký standard kvality života. Studie má být hotová do poloviny letošního roku. Její vznik umožnila nedávno schválená dotace na Inovační vouchery z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, která pokryje až 75 % nákladů.

Energeticky pozitivní čtvrť bude zahrnovat a respektovat stávající zástavbu, v níž budou navržena opatření, která povedou k energetické úspoře samotných objektů a také zpříjemnění života v celé čtvrti. Její součástí budou také objekty k podnikání. Do návrhu energetických opatření v potenciálně vytipovaných lokalitách jsou kromě karvinského magistrátu zapojení také další místní partneři, kteří se věnují energetice, bydlení a dopravě.    

Projekt je součástí rozvojových aktivit Karviná všemi deseti a je jedním z průlomových vzhledem k vizi energeticky úsporného managementu města. Dostane také Karvinou na mapu energetických inovací. Inspiruje se obdobnými řešeními ve světě, například švédském Lundu a španělském Mieres. Podobné lze najít také v Česku, například v Kladně nebo v Židlochovicích. Ve městech, kde se již obdobné energeticky pozitivní čtvrti budují, se rovněž zvýšil zájem investorů o podnikání v daných lokalitách.   

UCEEB (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze) vznikl v roce 2012 jako samostatný vysokoškolský ústav, který sdružuje špičkové odborníky z různých fakult ČVUT, aby pracovali na energeticky úsporném a dostupném bydlení a stavbách.

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná