Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Veronika Švecová: Chceme být múzou pro všechny. Město se probouzí.

Veronika Švecová: Chceme být múzou pro všechny. Město se probouzí.

24.09.2021

„Už jako malá jsem byla akční, a to mi zůstalo. Práce s dětmi mě dál nabíjí energií.“ Říká Veronika Švecová, tanečnice, lektorka a zakladatelka neziskové organizace MŮZA.

Všichni určitě ví, kdo je to múza. Co ale dělá karvinská MŮZA, tedy nezisková organizace, a jak vznikla, už možná ne. Představíte se nám?

Měla by to být múza pro všechny, která vnukne nápad, co dělat, ale zároveň je to anagram – mix úžasně zábavných aktivit. Pořádáme nejrůznější kroužky a aktivity pro děti, ale najde se i program pro dospělé. Vznikli jsme v Karviné a fungujeme už dva a půl roku, v současné době sídlíme na náměstí, nedaleko obchodního domu Prior.

Jak se to přihodí, že člověka napadne založit si neziskovku a chystat zábavu pro karvinské děti?

Odjakživa jsem byla akční. Už jako malá, chodívala jsem na spoustu kroužků a také do Juventusu, kde jsem pomáhala různé kroužky také vést. Postupně se ze záliby stala práce a chtěla jsem toho dělat více. Dnes je nás asi třicet a všichni pracují jako dobrovolníci za dobré slovo a poděkování. Každý pomáhá s tím, co umí, a dělá, kdy může, proto se náš počet v průběhu roku mírně mění.

Co všechno MÚZA nabízí a jak se vám povedlo přečkat dobu covidovou?

Když jsme ji zakládali, záleželo nám na tom, aby byla opravdu pro všechny. Máme kroužky pro děti od tří let, ale i kurzy pro dospělé. Chystáme také tábory pro děti a akce pro veřejnost. Nejvíce kroužků máme tanečních, například společenské tance, jazz dance nebo scénický tanec, ale i oblíbený dramatický kroužek. V první vlně pandemie jsme vyčkávali, ale pak jsme začali točit třeba online vaření nebo online tvoření, abychom dětem ukázali, že i doma se toho dá spousta dělat, a některé kroužky si všechno vynahrazují až teď. Zájemců máme dost, hlavně z řad malých dětí, a to nás těší. Těch starších ubývá a je celkově méně.

Kdyby chtěl někdo pomoct nebo se zapojit, co pro to má udělat?

Stačí se ozvat a domluvíme se. Kdyby chtěl někdo založit a vést vlastní kroužek u nás, ničemu se nebráníme. Často potřebujeme více dobrovolníků na akcích pro veřejnost, ale pomáhají a zapojují se i rodiče dětí, ať už pravidelně nebo jednorázově.

Jak vypadají plány Múzy na příští měsíce a do budoucna?

Teď se chystáme na novou sezónu, v září nabíráme do kroužků a otevíráme nové, jako třeba novinářský nebo turistický kroužek. Čeká nás den otevřených dveří a letní seznamovací ples, ale o něm zatím více neprozradím. Budeme v příštích měsících také více vidět na veřejných akcích, aby si k nám další děti i rodiče snáz našli cestu. Velmi by nám pomohlo získat větší prostory, abychom mohli provozovat více kroužků najednou ve stejném čase. Každopádně jsme doma v Karviné, to se nezmění. Kdokoli z okolí, nebo klidně i větší dálky, je u nás vítán.

Když zkusíte přivolat svou vnitřní múzu a zasnít se, jak podle Vás bude Karviná vypadat za 10 let?

Myslím, že se Karviná začíná probouzet, nabízet více možností a zapojovat mladé. I lidé, kteří dříve nikam nechodili, už si začínají zvykat na to, že Karviná žije a za 10 let bude žít naplno.

Jan Dittrich

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná