Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Tři domy na náměstí: město chce s rekonstrukcí začít ještě letos

Tři domy na náměstí: město chce s rekonstrukcí začít ještě letos

31.03.2020

Příběh tří domů na Masarykově náměstí v centru Karviné bude pokračovat. Mají zde být byty i přízemní komerční prostory, prostřední dům má poskytnout multifunkční společenské zázemí včetně informačního centra.

„Jsem rád, že se nám podařilo dostat se až do fáze obdržení stavebního povolení. Cesta to nebyla jednoduchá, protože jen samotná jednání o odkupu daných nemovitostí, které byly v dezolátním stavu, byla složitá a trvala několik let. Mám také radost z toho, že se nám podařilo přesvědčit Moravskoslezský kraj, aby nám na rekonstrukci přispěl dotací ve výši 50 mil. Kč. Jsem přesvědčen, že opravené domy Masarykovo náměstí rozzáří a už se velmi těším, až se domy stanou součástí běžného života v centru města.“ komentoval primátor Karviné Jan Wolf.

Město na rekonstrukci domů získalo v loňském roce krajskou dotaci. Má stavební povolení, aktuálně dopracovává projektová dokumentace pro provedení stavby, po níž bude následovat výběr zhotovitele. Stavba by tak mohla začít ještě na podzim.

Historie, současnost a budoucnost tří domů

 „Provedli jsme již potřebné průzkumy – stavebně-technický, stavebně-historický i statický. Nechali jsme také zpracovat mykologické posouzení vzorků z dřevěných konstrukcí stropů a krovů. Všechny domy mají havarijní stav střešních krytin a velmi špatný stav stropních konstrukcí. V domě č.p. 35/18 je stejně jako v některých dalších domech na Masarykově náměstí vysoká hladina podzemní vody,“ dodal primátor města Jan Wolf .

Rohový dům č.p. 33/2 byl postaven po požáru v roce 1823 jako dvoupodlažní s klasicistní fasádou. V roce 1913 byl přestavěn, postupně zde byly například lahůdky, delikatesy, prodejna knih. V 90. letech 20. století tady působil karvinský magistrát. Po rekonstrukci zde mají být přízemní nebytové prostory, v dalších dvou podlažích byty a půda.

Budova č.p. 34/17 byla postavena rovněž po roce 1823. V roce 1911 zde byla přistavěna zimní zahrada dochovaná dodnes. Dům vlastnili významné osobnosti města, zejména rodina Bayerů. Od roku 1834 zde byla lékárna U Salvatora (U Spasitele). Po rekonstrukci zde město chce vytvořit informační centrum a multifunkční společenský prostor se zázemím.

Do historie velkoměšťanského domu č.p. 35/18 z přibližně poloviny 19. století se zapsaly například rodiny Axmannů a Rosebergů. V roce 1959 byl znárodněn. Dlouhá léta zde byla prodejna obuvi a koženého zboží i drogerie. Po rekonstrukci zde mají být podnikatelské přízemní prostory a byty v druhém nadzemním podlaží. Tři domy mají být napojeny na centrální zdroj vytápění. Při rekonstrukci budou zachovány historické klenby, štuková výzdoba fasád, památkově významné prvky i dřevěná zimní zahrada.

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná