Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Tomáš Fendek: „Když to děláte srdcem, lidi to vycítí a rádi se vracejí.“

Tomáš Fendek: „Když to děláte srdcem, lidi to vycítí a rádi se vracejí.“

03.01.2022

Bývalý profesionální hokejista, jehož kariéru předčasně ukončilo zranění. Odcestoval do Anglie, ke našel svůj nový sen i cíl. Vrátil se a svůj sen si teď plní tam, kam se vždy vracel nejraději. Doma, v Karviné.

Tomáši, opravdu vedla Vaše cesta od ledu na stadionu k ledu ve sklenici?

Ano, dříve jsem opravdu hrával hokej na profesionální úrovni, ale jak už to ve sportu občas bývá, přišlo zranění. Kvůli němu jsem musel sestoupit do druhé ligy a věděl jsem, že hokejem se dál nebudu moci živit. To člověk totiž normálně pracuje, z práce utíká na tréning, pak si dá doma večeři a jde spát. Takhle žít, by mě určitě nebavilo. Protože mám nějaké známé v Anglii, rozhodl jsem se na nějakou dobu přesunout právě tam. Změnit prostředí, nabrat nové, jiné zkušenosti, a tak se stalo, že jsem začal pracovat v restauraci. 

Očividně jste v zahraničí nezůstal, co Vás přivedlo zpět?

Nejsem ten typ, který by odjel do zahraničí a dokázal si představit nežít tady. Měl jsem to v hlavě srovnané a kdekoli jsem byl, vždycky jsem se chtěl vrátit do Karviné. Karviná je srdcovka. Když jsem se vrátil zpět, bylo mi jasné, co chci dělat. V gastru jsem chtěl pokračovat, ideálně jako manažer provozu, což se mi podařilo. Zhruba rok jsem pracoval na zámku v Petrovicích. Později se naskytla šance pracovat pro sanatorium v Klimkovicích jako manažer provozu. Strávil jsem tam zhruba 5 let, a i když mi tam nic moc nechybělo, ve chvíli, kdy se naskytla možnost provozovat Kino Centrum Café v Karviné, nebylo o čem přemýšlet.

Mít něco vlastního byl vždycky můj sen. Nejsem z bohaté rodiny, která by mi poskytla finanční zázemí pro něco takového a nerad si beru úvěry. Bylo mi jasné, že splnit si takový sen proto bude hodně těžké, ale věřil jsem, že se cesta najde. No a našla. Kavárna, byla více méně zařízená, nově městem zrekonstruovaná a relativně moderní, takže jsme se přihlásili do výběrového řízení, no a šel jsem si splnit sen.

Jaké byly Vaše začátky jako nového provozovatele Kino Centrum Café?

Těžké a zároveň lehké. Nějaké zkušeností a jméno jsem už měl. Zároveň ale vždycky, když člověk začíná podnikat, je to risk. Hlavně zodpovědnost za lidi, které zaměstnáváte, je velká. Dal jsem si dohromady plusy i mínusy a plusů bylo více. Otevřeli jsme v únoru a v březnu nás zasáhl první lockdown. Ničeho ale nelituji. Všechno jsme přečkali, pořád se posouváme dále a vymýšlíme novinky. To je zároveň na tom to nejtěžší. Pořád držet krok s dobou, trendy, neztratit dech a zvyšovat kvalitu. 

Jak těžké je v Karviné provozovat gastro podnik a jsou Karviňáci náročnými zákazníky?

Neřekl bych, že je to těžší, než třeba v Havířově nebo v Ostravě. Vždy je to o vás a vašem týmu lidí. Člověk musí stále vymýšlet, být zajímavý a jít naproti tomu, co zákazníci chtějí. U nás stále platí náš zákazník, náš pán. V Karviné se najdou dobré restaurace a podniky. Často se ale stává, že je u nich vše stále stejné. Nemění se v čase. Takoví my být nechceme. Snažíme se, aby to nebyla nuda. Když to děláte srdcem, lidi to vycítí a rádi se vracejí. Pokud tady někdo něco otevře a pak proto nedělá nic navíc, může se mu zdát podnikání v Karviné těžké, ale takhle to bude těžké kdekoli. 

Jedním z vašich cílů je přinášet do Karviné zajímavosti z Ostravské gastro scény a okolí, je to tak?

Určitě. Hodně a rádi se necháváme inspirovat moderním street foodem a snažíme se vše dělat z kvalitních a lokálních surovin. S Řeznictvím u bobra jsme si plácli hned na prvním setkání. Dokonce nás doporučili zakladateli Faency Fries jako jedno z mála míst, kde se partnersky prodávají jejich hranolky. Takových míst není mnoho protože si velmi hlídají kvalitu přípravy. Pro pečivo si zase jezdíme do malé, vyhlášené Pekárny u hranice v Českém Těšíně, kde mají výborné, poctivé, hutné a máslové pečivo. Kvalita je pro nás zásadní.

Na čem si u vás můžeme pochutnat a mění se nějak Karvinská gastro scéna? 

Lepší se to. Pomalu, ale jistě. Přibývá těch, kteří jsou ochotní si připlatit za kvalitu a jistotu toho, že budou spokojení. U nás si něco najde každý. Třeba kvalitní burger, skvělé pivo, míchané drinky, vlastní zákusky či dezerty a výbornou kávu. Mimochodem dostali jsme ocenění „Hvězda sládků“, za to, jak dobře pivo čepujeme a staráme se o něj.

Jak jste zvládli dobu covidovou a jaké máte plány do budoucna?

S okýnkem a rozvozem jsme tak tak udrželi provoz v těch největších „lockdownech“. Přece jen všichni odjížděli z města spíše do hor nebo moc nevycházeli, ale nevzdali jsme to. Zarputilost a touha po úspěchu jsou vlastnostmi, které jsem si do podnikání přinesl z hokeje.  

Naopak měli jsme čas například naučit se vyrábět nové, a ještě lepší dezerty. Našemu konceptu věříme. Zákazníky to baví a chodí rádi. Město Karviná nám hodně pomohlo odpouštěním nájmu. Plány do budoucna určitě máme. Nerad bych teď prozrazoval vše, ale můžete se těšit na nový jídelní i nápojový lístek a nejen to, novinek bude více.

Jaký zážitek byl pro Vás za dobu provozování kavárny zatím nejsilnější?

Otevření po každém lockdownu. Měl jsem radost, že si lidé vždycky našli cestu zpět k nám. Přece jen jsme na scéně chvíli a měli jsme trochu strach. Lidí, kteří se pravidelně vracejí a chválí, přibývá a každá pochvala je zážitek. Rád si ale poslechnu i konstruktivní kritiku a něco podle ní vylepším.

Když se pohodlně usadíte u výborné kávy a některého z dezertů a zamyslíte se, jaká by Karviná měla být za 10 let, jak vypadá?

Mnohem více mladých lidí odjíždí na zkušenou pryč a vrací se přirozeně bez přemýšlení zpět. Je to normální. Karviňáci jsou pozitivnější a podporují každý dobrý nápad. Městu se daří stále budovat nové věci a minimálně udržovat tempo, jakým se teď rozvíjí. 

Jan Dittrich

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná