Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Slavka Krystová Florková: Míň „teplákové kultury“ by zlepšilo dojem z města

Slavka Krystová Florková: Míň „teplákové kultury“ by zlepšilo dojem z města

12.04.2021

Je rodilá Karviňačka, činorodá a pozitivně laděná žena. Slavka Krystová Florková je takřka 20 let ředitelkou soukromé Střední odborné školy ochrany osob a majetku v Karviné, v Ostravě a ve Zlíně. Šestým rokem také úspěšně vede Obchodní akademii v Karviné a Ostravě. Povídali jsme si o práci i životě ve městě.

Řídíte dvě školy v Karviné, s pobočkami ve Zlíně a Ostravě. Točí se váš profesní příběh okolo Karviné? Jaký vlastně je?

Celá léta vedu SOŠ ochrany osob a majetku v Karviné. Postupem času, když se naskytla vhodná příležitost, rozhodla jsem se ji využít a založit školu ve Zlíně a poté v Ostravě. V roce 2014 jsem převzala vedení Obchodní akademie. Nicméně srdce škol zůstalo tady v Karviné, stejně jako mé sídlo.

Co na působení v Karviné oceňujete?

Karviná jako město má velké štěstí ve vedení města. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že s čímkoliv jsem se obrátila na vedení města, vždy jsme našli nějaké řešení. Například když jsme před šesti lety řešili pilotní projekt stáží a získání praxe našich studentů u Městské policie. Díky vstřícnosti města se nám to podařilo úspěšně zrealizovat jako první škole v republice. Vedení města nás velmi podpořilo v realizaci myšlenky, že je třeba zařizovat studentům praxi přímo v Karviné, aby si zažili první pozitivní pracovní zkušenost zde a měli důvod po škole zůstat, neodcházet do jiného města. To byl a je můj cíl.

Kdy zažíváte chvíle, že jste na Karvinou hrdá?

Naše škola má hodně mezinárodních projektů na výměnu mládeže, v současnosti jsme zapojeni v pěti mezinárodních projektech. Díky tomu hodně cestuji a vnímám, jaký je rozdíl u zástupců města například ke školství. Současné vedení Karviné přijímá naše zahraniční návštěvy na Zámku ve Fryštátě, kde je pan náměstek vždy osobně přivítá v anglickém jazyce, projeví zájem a vstřícnost. To je skvělé a neskutečně tím posouvá hranice vítaného pocitu u našich zahraničních hostů. To jsou chvíle, kdy cítím hrdost na naše město. Vnímám to nejen jako hrdost na město, ale i ocenění naší práce.

Jak probíhají mezinárodní pobyty a do kterých zemí se vaši studenti již mohli podívat?

Mezinárodní výměnné pobyty jsou pro naše studenty nesmírně cennou zkušeností. Studenti se dostanou na několik dní přímo do zahraničních rodin a získají zcela nový náhled na kontext života v zahraničí. Kromě radosti a zážitků z návštěvy nové země a památek se často vracejí domů s překvapujícím zjištěním, jak se nám zde v Česku žije dobře. Nicméně právě cestování otevírá mladým lidem obzor a chuť se rozvíjet. V rámci projektů měli naši studenti možnost podívat se do Portugalska, Španělska, Itálie, Francie, Finska, Turecka, Litvy, Estonska, Lotyšska a dalších zemí.

Když se víc vrátíme k vašemu příběhu, co pro vás Karviná znamená?

Vyrůstala jsem tady, zažila si tady první lásky, mám v Karviné rodinu. Město dokonale znám a takřka ke každému místu mám nějakou vzpomínku. Aktivním lidem, mezi které myslím si patřím, se v Karviné žije moc dobře. Za 40 minut mohou být na lyžích na svahu. Za pár minut se mohou koupat v přehradě, za 20 minut být v Ostravě. Za kulturou mohou vyrazit do kulturáku nebo si zaběhat v přenádherném parku Boženy Němcové. Nechybí ani možnost tenisu či odpočinku v lázních. V podstatě nic mi tady nechybí.

Našlo by se přece jen něco, co byste vylepšila?

Máme tady krásné náměstí, to má ale ještě velký nevyužitý potenciál. Je třeba vytvářet důvody, proč tam chodit, zaplnit jej i malými obchůdky. Například kolem Vánoc je náměstí nejen nádherně nazdobené, ale je tam i pěkné vyžití. Přes rok se toho naopak příliš nenabízí. Je dobře, že se opravují domy na náměstí, to zase potenciál náměstí posune. Obecně mi ve městě chybí také více kaváren a restaurací. Co mi vadí ale snad nejvíc, je taková ta „tepláková kultura“, nevytváří pěkný dojem z města. Myslím tím i kulturu chování ve městě, aby k sobě lidé byli navzájem slušní. Přirozeně vštípená etiketa mladým lidem chybí, přemýšlím, jestli by nebylo dobré to vyučovat už na základních a potom i na středních školách. Kdyby se pozvedla kultura chování ve městě, dojem z Karviné by byl úplně jiný.

Co si naopak v Karviné nejvíc pochvalujete? V čem se město za posledních několik let nejvíc změnilo?

Iniciativa Dokořán je naprosto úžasná. A na vyhlášené Karvinské gofry beru i naše zahraniční hosty. Gofry si nedávám nikde jinde, v tom jsem patriot! Máme taky úžasný park, i když i ten by mohl ještě víc ožít. Třeba po vzoru filmového festivalu ve Zlíně, že by se u kultury mohlo stát nebo sedět přímo na trávníku. Za zámkem by takové místo bylo ideální. Vytvořit takové zelené místo pro kulturu a pro setkávání studentů by bylo skvělé. Těch posunů ve městě je mnoho. Ohromný posun vidím na zámku Fryštát, nabízí úžasné prohlídky, jsou zapojení do Dnů evropského kulturního dědictví. Těší mě permanentky do divadla v Kulturním domě. Taky skvělá cyklostezka a květnová sakurová alej, na tu se každoročně těším. A fotbalový stadion, to je doslova pecka. Dostat do Karviné první ligu, to snad už konečně všichni v republice vědí, kde Karviná je. Vážím si taky práce vedení dalších sportovních klubů, kteří přispívají ke zviditelnění našeho města a věnují svůj čas mladým lidem. Musím zmínit zejména HCB Karviná, KaBaL team Karviná nebo TJ Sokol Karviná.

Kdyby to bylo na vás, na co by se město mělo hlavně zaměřit?

Určitě na práci s mladými lidmi. Ptát se jich, co jim chybí, aby zde zůstali. Současný primátor chodí mezi studenty a diskutuje s nimi, to je velmi užitečné a přínosné. Mladí mají mít možnost otevřeně se vyjádřit, co potřebují ke spokojenému životu tady. Jednou z těch potřeb je i pocit bezpečí, jak by řekl můj syn. K mládí patří určitě studentský život, setkávání v klubech, v hospůdkách, a k tomu je třeba beze strachu a bezpečně dojít domů. Souvisí to vlastně nepřímo i se zmiňovanou kulturou chování ve městě. Mladí lidé určitě chtějí i zajímavé pracovní příležitosti, za dobrých platových podmínek, srovnatelných s jinými městy. Dobře placená práce a možnosti trávení volného času, to jsou faktory, podle kterých se mladí lidé dnes rozhodují, kde budou žít.

Jak si představujete Karvinou za 10 let?

Přeji si, aby byla stále zelená, hodně barevná, bude tady méně aut a více veselejších lidí. Aby se podařilo, že tady mladí lidé zůstávají. Abych potkávala své bývalé studenty usměvavé, spokojené, s kočárky a hrdé na naše město.

Dalila Rakošanová

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná