Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Roman Lamacz: Město, které má všechno na dosah

Roman Lamacz: Město, které má všechno na dosah

12.11.2020

Jeho firma LAMA Plus patří ke špičce mezi dodavateli materiálu a doplňků IT pro resellery. Působí také na Slovensku a v Polsku a vyváží do 15 zemí Evropy. Roman Lamacz nám odpověděl na otázky týkající se Karviné dříve, dnes i za 10 let.

Co pro Vás Karviná znamená?

Domov. Jsem rodilý Karviňák, rodina je tady už několik generací, mám zde sídlo firmy a bydlím zde.

Jak hodnotíte vývoj města za posledních 10 let?

Vidím spoustu nesmyslných rozhodnutí, díky kterým město doslova „ztratilo spoustu let vývoje“. Ale taky pěkné věci, které se povedlo udělat, jako třeba areál Lodiček, kde se lidé rádi scházejí. A hlavně vidím změnu v myšlení – obyvatelé se už nedělí na ty, co jenom nadávali, a na ty, co raději utekli, ale je tady pořád víc (i mladých lidí), kteří tady chtějí zůstat a pochopili, že z Karviné se dá udělat pěkné místo pro život. Musí se jen začít, je to o přístupu, o myšlení.

A jak vnímáte město dnes?

Dobře funguje spolupráce s Business Gate. Taky město je podle mě silný parťák. Slabší je zatím naopak spolupráce s univerzitou, spolupráce s lázněmi. Ve městě postrádám taky nabídku odborných profesí a pracovních příležitostí… Ale i to se změní a sám bych tomu chtěl pomoci vybudováním Business HUBu pro rozvoj a spolupráci mladých, nadaných lidí.  Základní chybou je ovšem chybějící rychlé napojení na Ostravu, kde existuje spousta infrastruktury, kterou bychom mohli využívat.

Když vzpomenete na svůj běžný den, nebo se rozhlédnete kolem sebe, co byste v Karviné ještě uvítal?

Rád bych si tady taky zašel na nějaké dobré řecké nebo indické jídlo, chybí tady rozmanitost ve výběru restaurací.

V čem je Karviná lepší než ostatní města?

Naší nejsilnější stránkou je poloha Karviné v příhraničí, blízkost slovenského a polského trhu. Není mnoho měst, které mají všechno na dosah. Hory, kulturu, sport. Vše do několika desítek minut. A to „reálně“, ne jak v Praze, Brně a podobně, kde sice „mají všechno“, akorát teprve při popojíždění ve věčných zácpách mají dost času se rozhlídnout po dalších popojíždějících autech a vidět, kolik lidí se tam o to „všechno“ musí dělit.  Uvědomit si vnímání města touhle optikou je obrovská výhoda.

Jak vidíte město za 10 let?

Stačí se zeptat, co bude mít za 10 let Karviňák k dispozici do 30-40 minut? Vše, co pro svůj běžný život potřebuje. S MHD veškeré úřady, banky, pojišťovny, polikliniku, dvě nemocnice, všechny typy škol včetně vysoké, lázně, vodní ráj s wellness, prvoligový stadion, pláž u řeky i rekreační zónu „karvinského moře“, klid chráněného území vodního ptactva, zámek, zámecký park. Vlakotramvají v centru Ostravy pak nákupní středisko, multiplex kin, exotickou večeři, zábavu, divadlo. Autem skoro všechny obchodní sítě operující v ČR, včetně těch polských, německých a francouzských sítí za hranicí. Podobně rychle horskou turistiku, lyžování, golfové hřiště, vodní sporty na přehradách. Na přibližně 60 hektarech upravené pohornické krajiny oblasti jako Safari, Geopark, Kreativní čtvrť, Living lab, Enduro park apod. Kolik je u nás takto výhodně položených měst?

Dalila Rakošanová

Pozn.: Jedná se o autorizovanou redakční úpravu strukturovaného rozhovoru, redakční úpravy Michal Sobek

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná