Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Podnikáte, nebo chcete začít? Využijte nabízené podpory

Podnikáte, nebo chcete začít? Využijte nabízené podpory

07.02.2022

Nový rok vždy přináší nové příležitosti. Uvažujete o tom, že se letos pustíte do světa podnikání? Nebo už podnikáte, ale rádi byste vyrostli nebo inovovali své produkty a služby? Právě teď na vás čeká hned několik příležitostí.

Moravskoslezský kraj každoročně vypisuje několik dotačních titulů ve snaze podpořit podnikavost, podnikání a dlouhodobě zlepšit stav místní ekonomiky. Ve spolupráci s Moravskoslezským inovačním centrem v Ostravě (MSIC) se letos v prvním čtvrtletí roku, od 17. 1. do 23. 3. 2022, otevírají zajímavé programy podpory.

Voucher pro Začínající Firmy

Program je určený pro podnikající fyzické osoby i firmy nebo právnické osoby. Zkrátka kohokoli, kdo chce s podnikáním začít či zrovna začal (jeho IČO je mladší dvou let). Takto lze získat podporu do výše až 120 000 Kč. Nejedná se ale o klasickou žádost o dotaci. Je potřeba zpracovat business plán metodou Lean Canvas – plán na jednu A4 a obhájit jej před hodnotiteli z řad podnikatelů a expertů. Přihlásit se může opravdu kdokoli, kdo svůj podnikatelský nápad myslí vážně. V loňském roce se to povedlo například gurmánskému obchodu v Karviné – Pivoňky. Ten tak může pokračovat v dalším rozvoji svých služeb s myšlenkou na vybudování sítě takových obchůdků v dalších městech.

TechArt Voucher

V tomto případě se předpokládá, že už zkušenosti s podnikáním máte. TechArt Voucher pomůže malé i střední firmě vyvinout zcela nový produkt nebo redesignovat stávající za pomoci najatého experta – designera. Proplatí náklady na experta do výše 450 000 Kč. Za příklad poslouží třeba firma Berdík s.r.o. z Ostravy, která díky tomuto programu s designerem vyvinula nový design svého chytrého vertikálního květináče.

InnoBooster Voucher

Pomůže zavedené malé či středně velké firmě nebo osobě podnikající na živnostenský listrychleji své podnikání rozvinout, inovovat a třeba dostat na novou úroveň, a to s pomocí nově najatého zkušeného zaměstnance v oboru, který je pro další rozvoj konkrétního podnikání klíčový. Voucher proplatí náklady na zaměstnání takového člověka na jeden rok do výše 610 000 Kč.Pomohl například rodinné firmě Oktarína TR, která vyrábí přírodní sirupy. Díky programu si mohla dovolit zaměstnat obchodního zástupce a dnes jejich produkty můžete koupit v sítí obchodních domů v Moravskoslezském kraji.

Expand

Program je příležitostí pro již zavedené malé a střední firmy, které prodávají vlastní produkty a služby a mají potenciál růstu v kraji i mimo něj nebo do zahraničí. Jeho účelem je pomoci ke zrychlení růstu a expanzi na nové trhy za pomoci zkušeného experta. Podpora jde do výše 80 % zaplacených nákladů na experta (v rámci sítě MSIC). Tento program jako jediný běží kontinuálně.

Kde poradí a pomůžou

Pro první tři programy pak platí, že přihlášené projekty musí mít sídlo na území Moravskoslezského kraje a přihlásit se do nich lze v termínu od 17. 1. do 23. 3. 2022.

Svou šanci na úspěch můžete snadno zvýšit tím, že si necháte poradit. S přípravou žádostí a projektů či podnikatelských plánů rádi pomohou a poradí v centru Business Gate v Karviné a ve One-stop-shopu pro podnikatele, který zde rovněž sídlí. Inspirovat se příběhy těch, kterým se to povedlo můžete na www.podnikavyregion.cz.

Více informací o jednotlivých možnostech podpory a důležité kontakty najdete na www.ms-ic.cz nebo www.msk.cz.

Jan Dittrich

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná