Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Petr Ženč: Komunita „Já jsem z Karviné“ se teprve tvoří

Petr Ženč: Komunita „Já jsem z Karviné“ se teprve tvoří

07.02.2020

Je celoživotní Karviňák a přes dvacet let žije s Májovákem. Petr Ženč je v symfonickém dechovém orchestru se 110letou historií předsedou správní rady. Organizace koncertů a komunikace se zahraničím je jeho každodenní prací, a může proto i dobře porovnávat, jak na tom Karviná je nebo co o ní říkají lidé odjinud.

Co vás osobně „drží“ v Karviné?

Mám tady dobrou práci, baví mě činnosti kolem orchestru. Reprezentujeme město a má to všechno smysl. S Májovákem jsem už 20 let a s Karvinou celý život. Nikdy jsem ani neuvažoval, že bych žil jinde.

Jak se podle Vás město změnilo za posledních 10 let?

Jsou tady takové tendence uvažovat a říkat, že kdysi tady bylo lépe. Ale já si myslím, že se město rozvíjí dobrým směrem a vzkvétá. Stačí se podívat kolem sebe, na náměstí, park. Podařilo se zachránit lázně, šikmý kostel, máme krásné golfové hřiště, krajina se postupně proměňuje, a přitom jde cítit její historii. Sice tady žilo až 80 tisíc lidí, ale ten úbytek je myslím výsledkem přirozeného vývoje. Až pomine módní trend chtít žít v Praze, město se stabilizuje na nějakých třeba 40 tisících obyvatelích.

Pomine? Co myslíte, že mladé odradí od myšlenek „utíkat“ jinam?

Je to o práci, bydlení, službách. Ve městě zatím není kupní síla a myslím, že to souvisí s generační výměnou. Lidi s hornictvím v krvi jsou zvyklí být zaměstnaní, na podnikání si netroufají. Stejně tak se tady teprve tvoří komunita s pocitem „já jsem z Karviné“, chybí nám generační hrdost a souznění s městem, které je vykořeněné generací přistěhovalců za hornictvím. O to víc fandím aktivním komunitám, jako jsou lidé okolo knihovny, Městského domu kultury, Iniciativy Dokořán, v Permoníku a samozřejmě kolegové v Májováku.

Co město brzdí v dalším rozkvětu?

Problémem jsou myslím nepřizpůsobiví lidé, dotované generace, které městu nic nedávají. A hodnota přitom vzniká z práce. Řešení sociálních problémů navíc bere pozornost důležitým věcem.  

Jak si představujete Karvinou za 10 let?

Karviná všemi deseti jako rozvojový plán myslím postihuje všechny důležité aspekty a oblasti, je dobře nastavený. V Karviné je hodně příležitostí ke změně. Město se musí třeba popasovat s prolukami nebo využít plochy k podnikání. Je dobře, že město má zájem koupit areál OSP a chce jej dál využít. Taky se těším, až bude fungovat rychlospoj z Karviné do Ostravy. Určitě dříve než za deset let tady může být hobby market, ostatně město teď zvažuje Hobby dílnu. To jsou všechno další kroky dopředu. Ale už dnes, když za námi přijíždí Francouzi, Italové nebo Slovinci, mají Karvinou za pěkné město.  

Dalila Rakošanová

Pozn.: Jedná se o autorizovanou redakční úpravu strukturovaného rozhovoru, redakční úpravy Michal Sobek          

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná