Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Petr Kantor: Probuďme mladé lidi, jsou silou města

Petr Kantor: Probuďme mladé lidi, jsou silou města

24.03.2020

V Domě zahraniční spolupráce pracuje s mladými lidmi a je konzultantem programu Erasmus+. Dlouhodobě podporuje komunitní rozvoj, komunikuje s úřady a významnými institucemi, propojuje lidi. Petr Kantor věří, že mladí lidé představují hybnou sílu města.

Sedm let jste žil v Japonsku, předtím čtyři měsíce v Londýně. Proč jste nakonec pracovně zakotvil v Karviné?

V tomto regionu jsem se narodil, cítím k němu vazbu, tvoří moji identitu. Karviná mě láká svým nábojem, energií a tím, jak dává šanci lidem se realizovat. Libí se mi také její charakter, který mi je vlastní. Nehrajeme si tady na něco, co nejsme. Nedíváme se na kvantitu, ale na kvalitu. Do projektů dáváme srdce. Nejsilnějším magnetem jsou zdejší lidé, kteří spolupracují a vzájemně se podporují napříč profesemi.

V čem je Karviná výjimečná?

Výjimečná je schopnost přijímat impulzy a příklady dobré praxe z jiných míst a zařazovat je do místního života. Schopností lidí zvolit si vedení, se kterým i po volbách můžeme vést pravidelný dialog. To oceňují mladí, se kterými se vedení setkává i neformálně na jejich akcích.  Výjimečné je také myšlení mnohých lidí, kteří na magistrátu pracují, to myšlení je projektové. Dokážou se dívat na věci vcelku, vidět dílčí aktivity, hledat konkrétní řešení a pracovat kontinuálně. Souhra mezi úředníkem a politikem není ve státní správě častá a tady v Karviné je inspirující. Také blízkost Ostravy je výhodou Karviné, nepotřebujeme s ní soutěžit, potřebujeme hledat propojení a napojení.

Co naopak Karviné schází?

Máme nedostatek mladých srdcařů. Představují sílu města, která není dostatečně aktivizována. Potřebujeme lépe vysvětlit, že ve městě převládá konstruktivní atmosféra, nehází se tady klacky pod nohy. Že zde chceme ocenit hodnoty, které sebou mládí přináší – vizionářství, provokativnost, tvořivost. A přemýšlím, co tady mladým chybí. Možná to, že město večer nežije. Ale proč to nezmění oni sami? Je potřeba neztrácet elán a znovu a znovu opakovat věci, které jsou důležité. Mluvit s lidmi o příležitostech, které jim město nabízí.

Kdy jste naposledy cítil hrdost na Karvinou?

Můžu uvést krásný příklad, právě tady máme hosty z jedné univerzity v Turecku. Příjemně se poslouchá, že univerzita s 55 tisíci studenty má chuť spolupracovat právě s Karvinou. Pochopila totiž příležitost geografického umístění Karviné, dynamického rozvoje kraje a blízkost Polska a Slovenska. Karviná je pro ně bránou pro okolní státy.

Co se bude o Karviné říkat za 10 let?

Že je to město, které umí pozitivně překvapit – návštěvníky i své obyvatele. Podporuje komunitní ekonomiku v podobě malých dílniček a bister. Umí propojovat různé skupiny – generační, společenské, kulturní. Město se omladí. Nabízí ekologické bydlení studentům a mladým rodinám, vytváří multigenerační rodiny, umožňuje vznik mezinárodního mikroprostředí a učí mladé a nejen je, jak nežít v sociálních bublinách.

Dalila Rakošanová

Pozn.: Jedná se o autorizovanou redakční úpravu strukturovaného rozhovoru, redakční úpravy provedla Eliška Olšáková

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná