Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Michael Sikora: V Brně je fajn, v Praze blaze, ale Karviná jsou kořeny a vrátit se mi dává smysl

Michael Sikora: V Brně je fajn, v Praze blaze, ale Karviná jsou kořeny a vrátit se mi dává smysl

11.05.2022

Michael Sikora je mladý rodák z Karviné, který se už na střední škole aktivně zapojoval do komunitního života v Karviné, a to hlavně jako člen spolku Dokořán. Po maturitě se rozhodl z Karviné odejít za studiem a zkušenostmi „do světa“, tedy Brna a Prahy. Teď o 10 let později se rád vrací a ukazuje, že to jde a má smysl.

Michaeli, jsi rodák, ale město si opustil poměrně záhy. Jak sis udržel spojení?

Ano. Vyrostl jsem tady, chodil na gymnázium v Karviné a v roce 2008 se připletl k iniciativě Dokořán, kde se z nás zformovala dobrá parta. V roce 2011 jsem se po maturitě odstěhoval do Brna s tím, že půjdu studovat mezinárodní vztahy. S Karvinou jsem ale zůstal spojený.

Jezdil jsem zpět hlavně v létě v čase prázdnin, kdy se toho na lodičkách děje nejvíce. Zapojoval jsem se do všeho a postupně se vypracoval na pozici „radního“. Spolek Dokořán má svoji strukturu a pokud máte zájem, zápal a nebráníte se novým zkušenostem, můžete se dostat k zajímavým věcem. Pro mladé je to skvělá zkušenost a praxe. Zbytek času jsem trávil v Brně a sbíral zkušenosti třeba i na stáži u ministerstva zahraničí. 

Postupně ubývalo času, který jsem mohl věnovat aktivitám v Karviné, ale vždy jsem byl v kontaktu třeba v roli poradce nebo výpomoci pro vedení a ostatní z Dokořánu. Po tom, co jsem v Brně dostudoval nakonec vlastně úplně jiný obor zaměřený na energetiku, protože politika v mezinárodních vztazích mě nebavila (smích), se objevila příležitost pracovat pro velkou konzultantskou společnost v Praze. Nakonec jsem měl i vlastní tým a pracovali jsme na zajímavých, velkých projektech jako zavádění chytrých sítí, alternativní mobilita, velké energetické přeshraniční projekty a podobně.

Pět let v Brně, pět let v Praze a zpět do Karviné, proč? 

Covid toho hodně změnil. Mně osobně změnil vnímání toho, co dělám, proč to dělám a co bych dělat chtěl. Je to takový ten pocit: „Praha dobrá, práce dobrá, výplata dobrá, ale něco tomu chybí.“ Chystá se tu teď spousta zajímavých věcí v souvislosti s pohornickou transformací a pomáhat rodnému městu díky zkušenostem z Prahy, Brna a jiných evropských měst mi dává smysl. Smysl je vlastně to „něco“, co mi chybělo. Práce nemůže být jen o penězích. Takže jsem zpět, žiji tady. Pracuji tady jako konzultant na volné noze, pomáhám městu například s chystanou rekonstrukcí koníren nebo energetickými projekty a něco dělám i pro Pražáky, většinu času pěkně z Karviné. K tomu v rámci Dokořánu mám na starost strategii a rozvojové projekty.

Vidíš po těch deseti letech „ve světě“ změny v Karviné?

Vnímám pozitivní posun. Sice trochu opožděně za Ostravou třeba, ale posouváme se.

Za prvé, volný čas. Dokořán – když jsme kdysi přebírali areál lodiček, měli jsme ambici z toho udělat něco, kde to bude žít, kde se budou konat velké koncerty atd. Časem jsme přišli na to, že více menších akcí funguje lépe, ale i tak jsme netušili, kam až se dostaneme. Dnes jsme akcemi známí v celém regionu a těší nás to. Nejen lodičky, ale celé město v posledních letech ožívá. Je tady co dělat a jak trávit čas. Už to není tak, že pro všechno je třeba někam jezdit. Spíš, Ostrava je kousek, tak proč občas nezajet. Mění se i gastro, je si kam zajít na něco dobrého a zjistil jsem, že tu máme i barbershop. 

Za druhé, práce. Před deseti lety by tu pro mě práce nebyla. Teď ji můžu dělat online a v Karviné mám například Business Gate (Městské coworkingové centrum) odkud můžu za pár korun měsíčně pracovat. Na druhou stranu, je potřeba hlídat si odliv mozků a klidně lákat zpět ty, kteří odešli. Ukázat jim to, co teď Karviná nabízí nebo třeba to, že mají možnost tady vymýšlet, budovat a zlepšovat město.

Jako strategický mozek Dokořánu, prozradíš, na co se můžeme těšit?

Máme tři takové směry. Jedním jsou živé lodičky v létě, druhým rozhýbat komunitu i v zimě a třetím oživit místa, která o život přišla, což je tady pohornická krajina.

Všechno, co už znáte, bude mnohem větší (smích). Například gastro festival „Smacznego“ bude ještě větší než v loni a těšit se na něj můžete 2.7.2022. Restauratéři a foodtrucky se nám už ozývají sami, že by chtěli přijet. Chceme, aby se takovými akcemi Karviňáci mohli chlubit. Dobře víme, že venkovní prostor má svá omezení, proto spolupracujeme s městem Karviná na projektu rekonstrukce starých koníren. Čeká nás ještě dlouhá cesta, když se ale všechno povede, komunitní život v Karviné – setkávání a zajímavé akce – už nebude muset každý rok usnout zimním spánkem, než se zase otevřou lodičky. To ale pořád není všechno. Rádi bychom se různými projekty zapojili i do oživování pohornické krajiny, kde spolupracujeme s POHO2030 a něco už chystáme.

Co sis z Prahy a Brna přinesl do Karviné a co sis naopak s sebou nesl tam?

Z Karviné jsem si s sebou nesl hlavně mluvu (smích). To bylo vždycky jasné na první dobrou, ale taky Karvinskou náturu – upřímnost a přímočarost. Velkou výhodou mi byly zkušenosti z dobrovolnické práce pro Dokořán, kde jsem se naučil pracovat, mít nějaký řád a dívat se na věci z nadhledu. Co si naopak do Karviné přináším, jsou velké zkušenosti a hlavně kontakty. Když někoho potřebuji, vím, za kým jít a komu zavolat, nejen tady, ale právě v Brně a Praze. Networking (setkávání se s lidmi z různých oborů) je dneska strašně důležitý.

Vidíš v Karviné příležitosti, kterých by bylo dobré se chopit?

Už jsem to načal. Lidi a mozky z města budou odcházet a není to špatně. Nejde je tu držet. Potřebují nabrat zkušenosti. Bylo by ale dobré více pracovat na tom, aby měli motivaci se vracet nebo neztratili kontakt a jen někteří opravdu neodešli. Klidně přímo oslovit komunikací, připomínat kořeny a ukazovat posun města nebo rovnou cílenými pobídkami. Udělat z Karviné něco jako balíček benefitů. Kdy říkáme, víme, že penězi tě nepřilákáme, ale podívej, jaké možnosti tu máš. Levně bydli, pracuj v pěkném coworkingu, užívej si klidu, zeleně a třeba lodiček. Potom je to podpora rozvoje služeb, podnikání a podnikavosti. Vlastně ještě tu máme spoustu zastaralých objektů, nevyužitých brownfieldů a budov, se kterými by se dalo lépe pracovat.

Ty si byl taky takovým mozkem na útěku, co bys vzkázal těm dnešním? 

Řekl bych, jdi do světa, ale vrať se, protože tu máš spoustu možností se realizovat i klidný život. Pořád existuje spousta věcí, které jinde jsou a tady ne, a tím pádem příležitostí, kterých se můžeš chopit ty s menší konkurencí než v Praze.  

Jak si představuješ Karvinou za 10 let? 

Bude městem lehkého průmyslu, moderních technologií a služeb. Infrastrukturu tady máme, jen ji využijme, opravme, zmodernizujme. Nemusíme nic moc stavět. Bude tu živo a nabídkou služeb si vůbec nezadáme s Ostravou nebo Prahou. V žebříčku měst podle kvality života nebudeme druzí od konce, ale od začátku nebo minimálně uprostřed. 

Jan Dittrich

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná