Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Martin Klepek: Karviná je jedna velká příležitost

Martin Klepek: Karviná je jedna velká příležitost

11.03.2020

Přednáší na Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity, potkáte jej taky v karvinském Business Gate. O současnosti a budoucnosti města jsme si tentokrát povídali s Martinem Klepkem, odborným asistentem na katedře podnikové ekonomiky a managementu, pro kterého je Karviná synonymem příležitostí a výzev. Lidé v ní mohou uskutečňovat své nápady a město je při nich podpoří.

Co pro Vás osobně Karviná znamená? 

Domov a příležitost v jednom. Prostor pro rozvoj a zlepšování. Je to výzva. Karviná mi připomíná Ostravu před 10 lety a má možnosti podobné jako Dolní oblast Vítkovice – může znovu ožít. Jsou tady neuvěřitelné příležitosti pro transformaci.

Proč jste se rozhodl pro život právě v Karviné?

Kvůli práci a rodině. Mám tady na univerzitě obrovské pracovní příležitosti realizovat věci, které bych si třeba na Karlově univerzitě nemohl ve svém věku ani vysnít. Z Karviné je to všude blízko, můžu si zajet za kulturou, chodím sportovat. A trávit čas s rodinou na klidné zahradě, to je sen.

Kdy zažíváte hrdost na to, že jste Karviňák?

Když vidím úspěšné projekty, na kterých jsme jako OPF pracovali společně s městem. Třeba Business Gate, který vznikl díky akceschopné „svaté trojici“ – děkanu Stavárkovi, prorektoru Gongolovi a náměstku Raszykovi.

Jaký největší úspěch zaznamenala Karviná za posledních 10 let?

Za úspěch považuji spolupráci města a univerzity. Oceňuji schopnost si společně sednout u jednoho stolu s vedením města a pobavit se o budoucích projektech. Je to skvělý pokrok v kooperaci mezi institucemi.

Co považujete za silné stránky města?

Jednoznačně je to geografická poloha Karviné. Na zahraničních konferencích ji představuji jako město na pomezí tří států s velkými příležitostmi a trhem. Mezi ty příležitosti zároveň počítám i prozatím malou konkurenci. Když přijdete v Karviné s dobrým nápadem, město jej podpoří. Je tady prostor pro realizaci celé řady zajímavých projektů a město je jim otevřené. Pak tady máme samozřejmě ještě park, takový není v žádném jiném městě.

V čem se může Karviná dále zlepšovat?

Chce to větší podporu podnikání s přidanou hodnotou. Je třeba pomoci lidem, kteří mají podnikatelskou myšlenku s přesahem a poskytnout jim zázemí. Napomoct by tomu mohl zamýšlený Business Hub. Když se zamyslím, proč jezdím do Ostravy, je to kvůli jídlu. Gastronomie Karviné hodně utekla, chybí mi tu restaurace se špičkovou kuchyní.

Jak si představujete Karvinou v budoucnu?

Karviná bude útulné město. Dostaví se obchvat, sníží se provoz a lidé z paneláků budou trávit mnohem více času venku. Postaví se více rodinných domů. Hotové bude Karvinské moře a Business Hub, ve kterém se budou koncentrovat IT firmy a Karviná ekonomicky poroste. Vznikne zde profesní centrum věnující se lázeňství, ale také robotice a umělé inteligenci.

Dalila Rakošanová

Pozn.: Jedná se o autorizovanou redakční úpravu strukturovaného rozhovoru, redakční úpravy provedla Eliška Olšáková

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná