Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Markéta Kukrechtová: Lidi se tady málo usmívají

Markéta Kukrechtová: Lidi se tady málo usmívají

20.12.2019

V Regionální knihovně Karviná pracuje Markéta Kukrechtová už od roku 2002. Loni se stala její ředitelkou. Říká, že v knihovně je skvělý tým. A jde to vidět i navenek, například když získala ocenění Knihovna roku 2018. Jaký má Markéta Kukrechtová vztah k městu a jak vidí karvinskou budoucnost?

Karviná pro Vás zřejmě hodně znamená. Nějaký čas jste žila v Praze, ale vrátila jste se. Nelitujete?

Po střední škole jsem si jela užít Prahu, byla to přirozená chuť a potřeba vycestovat. Mám ráda divadla, kulturu, knihy a Praha mi opravdu mnoho dala. Ale uvědomila jsem si, že chci žít v Karviné. Mám Karvinou opravdu moc ráda. Když se procházím po parku, kolem základní a střední školy, po místech, kde jsem strávila dětství, ten pocit se skoro ani nedá popsat.

V čem je podle Vás Karviná silná?

V Karviné je hodně silných osobností, které město táhnou kupředu. Lidi, kteří chtějí, odborníci, kteří se snaží využít svou profesi k tomu, aby Karvinou posunuli. Město je vlastně silný tým kvalitních odborníků. Karviná má myslím taky skvělou strategickou polohu a pohledem každodenního života je to tady všude blízko.

Kde vidíte rezervy, v čem město zaostává nebo pokulhává?

Lidé myslím mají strach o svou bezpečnost. A taky se tady lidi málo usmívají. Měli bychom myslím být více pozitivní, nemáme si na co stěžovat, máme se fakt dobře. Taky je potřeba vzbudit v lidech hrdost na Karvinou, přesvědčit je a ukázat, že ta negativní nálepka není pravá.

Když se ohlédnete posledních 10 let nazpět, v čem se Karviná změnila nejvíce?

Město se hodně proměnilo. Jde vidět, že se tady investuje. Výrazně se zlepšily podmínky pro sportování a trávení volného času. Jde to vidět i prakticky – například přibývá parkování a nelikviduje se kvůli tomu zeleň. Nemůžu zapomenout na knihovnu. Nová budova je velký úspěch. Vylepšily jsme i naše služby, jsme třeba otevření maminkám s dětmi a ty o to mají zájem. Mám radost, když v březnu během týdne knihoven vyrazíme do ulic a každý s knížkou v ruce, pokud už není registrovaný, dostane registraci zdarma. O tom myslím knihovna je, být blízko a otevřená všem lidem.

V čem je podle Vás největší potenciál města?

Určitě v mladých lidech. A jsem moc ráda, že je město k mladým vstřícné. Radnice má otevřenou náruč, nabízí pomocnou ruku a opravdu pomáhá. Ti, kdo chtějí, tady mají možnost prosadit se. Oceňuji taky Business Gate, kde funguje podpora mladých podnikatelů, kteří zde mohou zhmotnit své myšlenky a nápady.

Když se zasníte, jak si představujete Karvinou za 10 let?

Jsem optimista. Lidé se budou usmívat a budou tady rádi žít. Ti, kteří chtějí, tady zůstanou a budou se realizovat. Budou chtít vrátit městu to, co jim dalo. Už dnes Karvinou vnímám jako barevné, přívětivé a milé město, které nabízí všechno, co ke spokojenému životu potřebujete. Když se navíc podaří postavit obchvat, město se zase promění, odlehčí se mu.

Dalila Rakošanová

Pozn.: Jedná se o autorizovanou redakční úpravu strukturovaného rozhovoru, redakční úpravy Michal Sobek

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná