Novinky
Marek Szweda: Karviná potřebuje více bojovníků, kteří neutečou z boje a zůstanou
07.07.2022
Marek Szweda je Karvinský drak, a tak trochu Bruce Lee. Je také filozof a kouč. Dosáhl černého pásu v kung-fu, mnohem důležitější je však pro něj osobní rozvoj a životní filozofie s tímto bojovým uměním spjatá. Rád lidem pomáhá najít tu správnou cestu a poznat sama sebe.
Marku, když jsem o tobě hledal informace, nebyl jsem si jistý, jestli nejste v Karviné tři. Jsi opravdu jeden?
Bojovník, filozof a kouč. To jsou tři role, ke kterým jsem dospěl, a dá se říct, že mě dnes určitým způsobem definují. I když se to nemusí na první pohled zdát, všechny tyto role jsou součástí kung-fu. Žiji tím už od dětství díky svému otci, který tady v Karviné kdysi založil zájmový kroužek pro studenty Střední odborné školy ochrany osob a majetku a na jeho základě pak vznikl klub, který teď spolu vedeme – Dragon club Karviná. Díky tomu, že se bojovým uměním věnuji celý život, postupně otevírám různé dveře a poznávám všelijaké nové aspekty kung-fu i sám sebe. Pořád je, co se učit a samotný boj je jen jedna ze součástí tohoto umění.
Jak vypadaly tvé začátky? Chtěl si být bojovník jako Bruce Lee?
Začal jsem, když mi bylo asi šest let. To jsem vlastně byl v první třídě a otec v té době už vedl kroužek pro děti na naší základní škole. Takže jsem začal cvičit jako malý, ale vůbec mi to nešlo. Nebyl jsem talent od přírody. Musel jsem tvrdě makat, abych se vypracoval a došel až k černému pásu. Ovšem, když člověk má inspiraci přímo u sebe doma, kdy váš blízký trénuje každý den, rádi se k němu přidáte. Bruce Lee má svůj vlastní bojový styl, který z kung-fu vychází, spíše jsem ale chtěl být jako táta.
Když bych chtěl jít podobnou cestou, musím začít jako dítě, nebo to jde i později?
Dá se začít v každém věku. Jen záleží na tom, který aspekt kung-fu tě zrovna bude zajímat. Jak se říká, nikdy není pozdě začít. Když člověka něco přitahuje, věk by v tom neměl hrát žádnou roli. V září chystáme velký nábor, tak můžeš dorazit a vyzkoušet, zda je to pro tebe to pravé.
Jak vlastně Dragon Club funguje teď, co nabízí a komu je určený?
Kořeny našeho klubu sahají do roku 1995, odkdy prošel mnoha změnami a vychoval mnoho skutečných bojovníků. Dnešní Dragon Club je zázemím pro ty, kteří se chtějí zdokonalovat. Je to vlastně taková rodina, kde se člověk cítí dobře. Bojová umění, jóga a meditace. To jsou tři hlavní směry, kterým se aktuálně věnujeme. Lekce Kung-fu jsou zaměřené na komplexní rozvoj jak dětí, tak i dospělých. Meditace vedou ke zklidnění a pochopení sebe sama. Jóga pak zajišťuje pevné zdraví a životní stabilitu. Od září plánujeme velký nábor do všech našich aktivit, tak se zájemci mohou podívat na náš web www.dc-akademie.cz do sekce Dragon Clubu, kde najdou veškeré aktuální info. Kromě toho pořádáme i festival Dragon Cup, což je spojení mezinárodní soutěže v bojových uměních s ukázkami ozbrojených složek České republiky. Všichni návštěvníci tak mohli krásně vidět, k čemu jsou bojová umění v praxi, a třeba si i popovídat o reálných situacích, které zažili policisté a vojáci. Dále během léta pořádáme příměstské tábory pro děti a v září pak víkendový pobyt s jógou. Jinak během roku máme různé workshopy pro veřejnost.
Máš pří vedení klubu a zlepšování se ve tvých dovednostech čas dělat ještě něco jiného?
Jsem teď na volné noze. Věnuji se bojovým uměním, józe, meditacím a „pracovně“ masážím. Celkově se snažím pomáhat lidem, kteří mají zájem o změnu a chtějí nahlédnout trošku hlouběji do toho, jak život vlastně vnímají. To je určující v mnoha ohledech. Teď pracuji na tom, aby všechny znalosti našeho klubu existovaly v online podobě, a mohli jsme tak nabídnout lidem výuku bez nutnosti dojíždění. Nápad už mám v hlavě přes rok. Základ webu funguje a teď dávám dohromady bohatý obsah. Kromě toho si se mnou může kdokoli přijít o víkendu zacvičit jógu na Lodičky.
Vypadá to, že v Karviné se vyučuje mnoho bojových umění a sportů. Je to tak a jsou Karviňáci bojovníci?
Je to tak. V Karviné je kung-fu, taekwondo, box, judo, aikido, karate, MMA, … Ale pozor na to. Ve skutečnosti platí, že když je člověk vyrovnaný, vlastně nepotřebuje bojové umění používat a je to jen způsob, jak kultivovat své dovednosti, charakter a budovat pevné zdraví. Některá bojová umění jsou zaměřená jen na souboje, jiná jsou zase komplexní a jdou více do hloubky. To například považuji za největší přínos právě u Kung fu.
A to je třesně ten rozdíl. I když se tu učí mnoho bojových umění, opravdových bojovníků není v Karviné tolik, kolik by si město zasloužilo a já bych si přál. Část lidí prostě raději uteče,
jakmile to nevypadá dobře, než aby se to tady snažili změnit.
Ty máš ale v plánu zůstat a bojovat tady dál, je to tak?
Všechno, co mám aktuálně v plánu budovat, je tady v Karviné. Je to moje rodné město, které mám rád a nic mi tady k životu nechybí. Nechci se někam zbytečně hnát za lepšími podmínkami, ale naopak si ty podmínky vytvořit tady. Je ale velice důležité poznávat okolí a svět a přinášet pak novinky a jiné pohledy sem. Nejen sedět v Karviné. Byl jsem třeba v Číně v Šaolinu, kde jsem měl možnost meditovat, učit se a cvičit s tamními mnichy, což byl pro mě nezapomenutelný zážitek a zároveň velké poznání, že na tom, jak člověk žije, opravdu záleží mnohem více než na tom kde.
Vidíš v našem městě nějaké změny v poslední době?
Vidím a jsou velice pozitivní. Čím dále více akcí, třeba jen díky Iniciativě Dokořán, všechno se renovuje – náměstí, bazén, kino, sportoviště… Přijde mi, že tady máme tolik sportovišť, kolik nemá většina měst v ČR vzhledem k rozloze. Roste to tu jako houby po dešti. A hlavně náš park s karvinským mořem, to je prostě inspirace sama o sobě.
Je naopak něco, co nám tu chybí?
Mladí bojovníci, kteří mají nějakou vizi a jdou si za ní. Často odejdou ve chvíli, kdy musejí hledat první zaměstnání, protože to není jednoduché a hned. Ale právě lidi s nápady, inovativní podniky a moderní trendy tady potřebujeme. Jinak budeme jen historickou lokalitou. Třeba když se spojí sport a lázeňství je to ideální kombinace, se kterou by se tady dalo hodně pracovat.
Vidíš v tom spojení nějakou konkrétní příležitost?
Ano. Dalo by se tady vytvořit úžasné centrum pro sportovce, kde by se mohli rozvíjet v daném sportu, s profesionální zdravotní a rehabilitační péčí. Sestavit takový komplexní program péče z toho, co tu už máme. Je tady spousta odborníků z lázní, zdravotnictví i ze sportu. Větší provázání a takový „městský“ program pro profesionální sportovce by mohl být něčím unikátním v kraji i v Česku. Jen chtít a začít budovat něco, co má smysl.
Kdybys teď zameditoval nad tím, jaká bude Karviná za 10 let, co ti proběhne před očima?
Futuristické město plné projektů zaměřených na komplexní rozvoj lidí s péčí o jejich zdraví a s tím spojeným rozvojem krajiny, kde Eden Silesia bude určitě nepřehlédnutelnou dominantou. Bude to město, kde mají mladí motivaci a vizi do budoucna. K takovému místu chci přispět – místu, kde má smysl plnohodnotně žít a tvořit smysluplné projekty.
Napsal: Jan Dittrich