Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Marek Běhan: Fotím, co mi padne do oka, a že toho v Karviné je

Marek Běhan: Fotím, co mi padne do oka, a že toho v Karviné je

11.12.2020

Předseda Fotoklubu Karviná Marek Běhan se od svého fotoaparátu téměř nehne. A protože je Karviná na devíti z deseti fotek, které udělá, je vlastně jedním z dvorních karvinských fotografů. Během rozhovoru v kavárně se na chvíli ocitl na druhé straně objektivu a prozradil, jak vidí město a život v něm.

Na který moment z roku 2020 budete vzpomínat nejraději a proč?

Byl to komplikovaný rok, museli jsme s fotoklubem rušit hodně výstav. Mám za sebou i dvě vlastní výstavy a obě byly zkrácené. Nezoufám si, spíš se těším, až se život vrátí do normálu, budeme chodit na sport, do kina, potkávat se s lidmi. Jinak mám radost, že jsem navázal spolupráci s nemocnicí v Karviné-Ráji, kde ve správě údržby ploch taky pracuji. S nemocnicí jsem nafotil třeba kalendář nebo novou vánoční výzdobu, sleduji a dokumentuji rekonstrukci ortopedie. Je to zase nová zkušenost. Ovšem vůbec nejpěknější je pro mě vždycky setkání s mými dětmi, protože žijí v Českých Budějovicích a Táboře, a vidíme se tak jednou dvakrát za rok.    

Máte nějaké místo v Karviné, které jste si zamiloval, a třeba opakovaně tam rád fotíte?

Nejraději fotím asi zámecký park, nebo karvinské parky obecně, a hlavně areál Lodiček. Potkávám tam kamarády, děje se tam spousta akcí a já jsem tam skoro na každé z nich.

Je naopak místo, které máte rád, ale fotoaparát byste tam nikdy nevzal?

Mám rád celé město a s foťákem jdu vlastně všude. Nosím jej už i do práce. Taky vlastně fotím všechno, co mi padne do oka, a že toho v Karviné je…

Zapomínáte někdy fotit?

Někdy se víc kochám, než fotím. Třeba když si hraje sluníčko s barvami, poslouchám vítr, nebo vlny na Karvinském moři. To je moje další oblíbené místo, moc takových asi v Česku nebude. Letos jsem tam byl minimálně padesátkrát. Od letoška tady přibyla pláž a zázemí, taky se tam dělají pěkné akce a jsem tam rychle pěšky nebo na kole.

Přes dvacet let svého života jste strávil mimo Karvinou, žil jste v Českých Budějovicích. Jak o městě mluvíte s lidmi, kteří jej neznají?

Karviné se zastávám ve všech směrech. Slyším hodně nepěkných slov, mrzí mě to hlavně u lidí, kteří tady nikdy nebyli. Třeba dceřin přítel, který je od Tábora, o návštěvě Karviné nikdy nechtěl ani slyšet. Pak jej jednou zlákala akce v Ostravě, podíval se i do Karviné, a byl unešený. Letos si tady dokonce s dcerou zajeli na dovolenou, aby kraj víc poznali.

Sledujete, jak se Karviná změnila a mění?

Mění se přímo před očima, hlavně za posledních pár let je ta změna opravdu výrazná. Hodně zanedbaných míst se upravilo, město je pěknější. Když si vybavím Karvinou před 10 lety, je ta změna markantní, nemluvě o tom, jak to tady vypadalo, když jsem byl malé dítě.

Zajímáte se o plány města? Je něco, co Vás na nich těší, nebo naopak znepokojuje?

Zajímám se, i když to nesleduju každodenně. Hlavní problém myslím je udržet tady lidi, mladí utíkají za lepším, za penězi. Takže by mě nejvíc potěšilo, kdyby ve městě bylo dost atraktivní práce pro mladé, to by byla výhra pro všechny. Obavy mám ze zavírání šachet, jedná se o tisíce lidí, které to ovlivní. Nejen město musí hledat řešení.   

Co Vám ve městě vyloženě chybí?

Jednoznačně víc malých živnostníků. Kdysi bylo náměstí osazené obchody, pamatuju si lahůdky, galanterii, prodejnu skla. Dneska to tady nemáme a bude fajn ten život v centru znovu nastartovat. V centru mi chybí také pořádná galerie. Takže se těším, jestli na ni vyjde místo ve třech domech na náměstí, které se právě rekonstruují.

Zažíváme takový netradiční rok, který od normálu vychýlila koronavirová pandemie. Zkomplikovalo vám to život jako předsedovi fotoklubu?

Fotoklub, i když tady má dlouhou historii, byl oživený v roce 2017 po pár letech nečinnosti. Dostal nový vítr, který se letos vzhledem k okolnostem bohužel trochu zpomalil. Ale máme velké plány, příští rok chystáme mnoho výstav, v dubnu bychom měli vystavovat v Havířově, v květnu v knihovně na náměstí v Karviné, v srpnu v Čadci.     

Může ta letošní nezvyklá situace být i k něčemu dobrá? Pro lidi, nebo i pro město?

Lidé doufám poznali, že není od věci občas zpomalit, najít si čas ne sebe a své nejbližší. Městu to zpomalení ekonomiky, méně lázeňských hostů asi nepomůže, ale to je až na výjimky stejné pro všechny. Na druhou stranu projekty běží dál.

Jakou Karvinou byste přál jejím obyvatelům za 10 let? Klidně se zasněte, nebo třeba zmiňte, co konkrétně by se v Karviné mělo změnit?

Městu přeju, aby bylo plné lidí. Aby to tady žilo, lidé se bavili, chodili na skvělé akce. Aby si mohli zaplavat na Lodičkách. Moc by se mi líbilo, kdyby se omezil provoz v centru a třeba se postavilo záchytné parkoviště. Taky bych dal více zeleně tam, kde se něco renovuje, ať to není jenom o betonu a dlažbě, ale také o stromech a keřích, sluníčku a stínu.

Michal Sobek

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná