Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Lukáš Heczko: Chce to trochu rozruch a cirkus ve městě

Lukáš Heczko: Chce to trochu rozruch a cirkus ve městě

11.12.2019

Už čtyři roky vede Inicitivu Dokořán, s níž v listopadu otevřel studentský klub Back Stage v parku u letního kina. Lukáš Heczko si podle svých slov moc váží toho, že může měnit město, kulturu a komunitní život v Karviné. Jak město vnímá a kde jej vidí za 10 let?

Co prvního Vás napadne, když se řekne Karviná? Co pro Vás město znamená?

Karviná je domov, s pěti velkými písmeny. Moje rodina je tady hodně zakořeněná, jsem už čtvrtá nebo pátá generace.

V čem se podle Vás za posledních 10 let město změnilo k lepšímu?

Z Karviné se s útlumem těžby nestala měsíční krajina. Je to moc pěkné město, opravdu si to myslím. Nejvíc tu krásu vnímám, když jdu s pejskem na procházku parkem, mám sluchátka s hudbou v uších a jen vnímám okolí, které je nádherné. Jinak mám ve městě vše, co potřebuji. Za posledních pár let se myslím podařila rekonstrukce areálu Lodiček, městského fotbalového stadionu, radnice nebo kina. Vyrostlo golfové hřiště.

A co se naopak nepovedlo?

Dvě věci se zatím nedaří. Zastavit odliv mladých lidí a řešit situaci se sociálně slabšími občany.

Když to ještě převedeme na silné a slabé stránky města, v čem je vidíte?

Nejsilnější stránkou je výhodná poloha města. Máme to všude blízko – do Ostravy, do Polska, na Slovensko, kousek jsou Beskydy. Dá se zajet na hory i na Fatru, do Tater, zkrátka všude. Slabinou je chybějící rozmanitost pracovního trhu. V tomto zatím Karviná nemá mladým co nabídnout a pracovní trh se nedokáže tak rychle měnit. Mladí a vzdělaní Karviňáci by možná uvažovali o návratu z Prahy, Brna nebo Olomouce, ale podobné pracovní pozice jako tam tady nejsou, a to si myslím, že by byli často ochotni se vrátit i za cenu nižších mezd.

Co Vám v Karviné nejvíc chybí?

Do města nepřišla taková ta vlna nových kaváren a barů nebo prodejen – je to vlastně trochu díra na trhu. Ale obecně je tady potřeba zajímavých investorů a větší rozmanitosti v nabídce práce. No a i přesto, že se s iniciativou Dokořán snažíme, pořád myslím chybí volnočasové vyžití pro mladé ve větším měřítku, silné komunity, ve kterých by to žilo, komunitní akce. Jak se ale ukazuje na lidech, kteří prošli Dokořán, i to může být odrazový můstek pro kreativní lidi, studenty. Jsme tady už jedenáct let, vystřídalo se u nás mnoho zajímavých lidí, kteří jsou dnes zaměstnaní ve firmách zvučných jmen.

Jak tomu pomoci?

Vnímám velkou chuť města nebo společnosti Residomo a dalších spolupracovat a podporovat podnikatele. Příležitosti jsou myslím v příhraničí, spolupráci s Polskem, kde je i vděčnější klientela. Co se týká kultury, proč by Karviná nemohla být kulturním centrem pro své okolí, kam by sjížděli lidé z Havířova, Orlové, Těšína i Třince? Zázemí pro to tady máme. Sami se snažíme, krok po kroku. Jde o to dál pečovat o své okolí, dostat do města rozruch, zapojit třeba umělce, nebo cirkus do ulic. Krok po kroku.

Proč to zatím nejde nebo to jde pomalu, v čem jsou překážky?

Vadí mi negativita zakořeněná v lidech, kteří se v tom navíc ještě utvrzují. Je třeba změnit vnímání města a myšlenkové nastavení zdejších lidí. A pomoct si i dobrou, synergicky dělanou komunikací, dát vědět lidem, co se děje a co se chystá.

Když se zasníte, jak bude Karviná vypadat za dalších deset let?

Rád bych viděl Karvinou jako město, kde mladí lidé chtějí zůstat, budovat své rodiny a žít své životy. Karviná je nádherné město s dobrou infrastrukturou a je zde plno možností k vyžití. Vytvoření pracovních nabídek pro absolventy vysoké školy by dokázalo zastavit odliv mladých. Chybí nám tady podniky s trošku modernějším přístupem a image, což je skvělá příležitost k tomu zažít podnikat. Ať se toho lidé nebojí. Takže Karviná za 10 let je pro mě odvážné město, kde se rodí dobré myšlenky a nápady, které má takový ten pozitivní feeling, kde firmy pomáhají vytvářet image města.

Dalila Rakošanová

Pozn.: Jedná se o autorizovanou redakční úpravu strukturovaného rozhovoru, redakční úpravy Michal Sobek

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná