Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Jolanta Burkotová: Mám potřebu město obhajovat

Jolanta Burkotová: Mám potřebu město obhajovat

27.07.2020

Jolanta Burkotová je úspěšná podnikatelka, která vybudovala firmu s miliardovým obratem a k nepoznání proměnila Zámeček Petrovice. Přiznává, že je s Karvinou prolnutá, má ve městě kořeny zapuštěné hodně hluboko, a nemusí být proto úplně objektivní, když jej má hodnotit. Přesto jsme se zeptali, jak se podle ní v Karviné žije nebo jaké město bude za 10 let.

Když se řekne Karviná, co se vám vybaví jako první?

Krásné zelené město, které tak ale málokdo vnímá. A já mám tendenci každému vyvracet, když ji vidí jen jako hornické, budovatelské nebo dokonce špinavé město. Stejně tak mě nenechává klidnou, když vidím nebo slyším, že je na tom Karviná špatně, jako například v posledních dnech v souvislosti s koronavirem. Mám potřebu město obhajovat. Naopak mě vždycky potěší, když tady lidi přijedou a rozzáří se, když vidí tu skutečnost oproti tomu, co o městě slýchávají. Kolik lidí z různých konců světa už nadchly pohledy z golfového hřiště, to prostě jinde neuvidí a nezažijí.

Jak se podle Vás ve městě žije, nejen Vám, ale Karviňákům obecně?

Sama mám na bydlení velké štěstí, bydlím na Mizerově, lokalita je nádherná a jsem tady moc spokojená. I když se ale podívám na šestku, kde se v poslední době bouralo a má opravdu špatnou pověst, přijde mi jako krásné místo s velkým potenciálem. Jen tam teď kvůli té pověsti nikdo nechce jít. Pro mladé je myslím dneska hodně důležité, co můžou dělat po práci, kam můžou zajít, kde se zabavit. A my tady máme unikátní místa, park, lodičky, desítky hřišť, je tady co dělat. Umím si do budoucna představit lepší nabídku kvalitního bydlení, nové zástavby nebo pozemků. Mladí už často nechtějí být v paneláku. Vím, že lidí v Karviné dlouhodobě ubývá. Pro mě ale není důležité, kolik lidí tady žije, jestli šedesát nebo čtyřicet tisíc lidí. Ať je tady tolik lidí, kolik jich tady bude spokojených.

A jsou podle Vás Karviňáci spokojení?

Těžce se mi to obzvlášť v této době hodnotí. Lidi jsou často mrzutí a atmosféra je taková pošmourná. Když ale odhlédnu od koronaviru… Více než dříve potkávám rozesmáté lidi pít drink třeba na náměstí nebo na procházce v parku, kteří se jednoduše baví a užívají si života. O to víc mě mrzí, že dost často potkávám mladší lidi, než jsem já, kteří bezdůvodně naříkají nebo nadávají, a ani těch není málo.

Jak se Vám v Karviné vlastně podniká?

Těžce se mi to hodnotí, přímo v Karviné jsem vlastně nikdy nepodnikala. Když jsme mnoho let nazpět zakládali firmu, s městem jsem se moc nepohodli, atmosféra byla taková, že tehdy upřednostňovali cizí firmy. Šli jsme s obchodním partnerem do Orlové, potom do Dětmarovic. Těch 550 lidí, kteří ve firmě Trestles dělají, mohlo dnes pracovat v Karviné na Novém Poli. S místními institucemi a úředníky jsme ale vždycky dobře vycházeli a co bylo potřeba vyřídit, šlo velmi hladce. 

Dobrá práce a Karviná, jde to podle vás dohromady?

Jde, ale musí se na tom ještě hodně pracovat. Z lidí je cítit nejistota ohledně budoucnosti OKD. Nabídka kvalifikované a dobře zaplacené práce jako motivace pro mladé, to je určitě téma číslo jedna. Líbí se mi snaha vymýšlet podnikatelské zóny, vytvářet nové příležitosti pro lidi se středním a vyšším vzděláním. Na druhou stranu, jestli mě něco opravdu štve, tak lidé, co dostávají peníze zadarmo a město si s tím neví rady, nebo nemá páky, aby to změnilo. Lidem, kteří pracovat nechtějí, bych peníze jednoduše nedávala. To už ať raději bezdůvodně přehazují hlínu lopatou, za to dostávají peníze a třeba najdou motivaci najít si něco lepšího.

Co dalšího musí Karviné změnit a zlepšit?

Určitě první dojem z města. Sice jsem v poslední době vlakem nejela, ale co si pamatuju, třeba příjezd na nádraží, to byla vždy katastrofa. Taky mě mrzí, že se kdysi nepodařilo postavit plnohodnotné 18jamkové golfové hřiště, teď už to půjde jen těžce. Takže výzvou je myslím hlavně mít tady víc šikovných lidí a vysokoškoláků, umět je tady udržet pro práci a bydlení. Třeba univerzita už v minulosti pomohla město hodně pozvednout. Věřím, že se to díky místním aktivním lidem a firmám povede i v budoucnu.

A když se zasníte… Jaký bude život v Karviné třeba za 10 let?

Třeba se za 10 let mladí lidé budou v dobrém smyslu rvát o to, any mohli bydlet na šestce. Karviná bude prestižní místo pro život, lidi na ni budou právem hrdí. Zapíše se něčím velkým pozitivně do povědomí. Věřím v bouři mozků a spolupráci, jeden člověk sám nic nevymyslí ani nezmůže. A tomu je teď myslím město nakloněné a otevřené víc než kdy dříve.

Michal Sobek

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná