Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Jan Wolf: Mám naději, že se kormidlo konečně otáčí tím správným směrem pro Karvinou

Jan Wolf: Mám naději, že se kormidlo konečně otáčí tím správným směrem pro Karvinou

21.12.2021

Předvánoční čas je na bilancování uplynulého roku i přemýšlení o tom příštím jako dělaný. S primátorem Karviné Janem Wolfem jsme si povídali také o projektech, které se v Karviné chystají.

V Karviné se letos děly a dějí věci. Začala například rekonstrukce bazénu nebo oprava tří domů, ale i mnoho dalšího. Co byste vyzdvihnul, že se daří nebo se povedlo?

Musím zmínit dvě. Obrovskou radost mám ze sportovního areálu u obchodní akademie. Povedlo se to tak, že jsou na jednom místě kumulované různé aktivity, kde si hodně mladých najde to své. Pak musím zmínit i tři domy na náměstí. Po rekonstrukci domů příští rok oblékne náměstí krásný nový kabát, bude pěkné, ne zakryté plachtami, jak tomu bylo několik posledních let. Náměstí bude vizitkou města, jaké si zaslouží. 

Je nějaká událost, která Vám vyvstane v paměti, když myslíte na rok 2021 v Karviné?

Hodně věcí bohužel přehlušila epidemie covidu, ale na to se určitě neptáte. I těch hezkých událostí nebo setkání ale bylo mnoho, že je vlastně těžké vybrat. Rád jsem se účastnil například setkání Srdcařů, kde jsem si mohl popovídat s pozitivně naladěnými lidmi. Je to fajn seskupení lidí, dává to člověku energii, když je v prostředí mezi lidmi s nápady a názory, které mají chuť předávat dál.

Je naopak nějaké téma, které kdybyste nemusel řešit, hodně by se Vám ulehčilo? Nabízí se epidemie koronaviru, ale třeba i kromě toho?

Kdybych mohl vynechat koronavirus, tak bych zmínil komunikaci se státními úřady a jejich nepochopení problémů se strukturálně postiženými regiony. Jsou témata, která nejde řešit bez státu a lidí, kteří nastavují zákony. Týká se to například bezdoplatkových zón, ministerstvo práce a sociálních věcí neřeší problémy, které tady máme. Celý princip je špatně nastavený, lidé musí být vedeni trochu jinak. Jen díky nezaměstnanosti a exekucím končíme na konci žebříčku kvality života, protože dva nebo tři základní ukazatele jsou dány státní politikou. Můžeme tady v Karviné mít cokoliv, nejlepší zázemí pro služby a sport, krásná místa jako lodičky a vyžití pro lidi, ale bez řešení shora se problémy se zaměstnaností, sociálně slabými a nepřizpůsobivými jedinci nezmění. Dlouho o tom vedu diskuze, zvu tady ministry, ale je to pro stát příliš choulostivé téma.

Tento rok se mimo jiné vyčlenili prostředky do Operačního programu Spravedlivé transformace a čtyři schválené strategické projekty týkající se přímo Karviné a jejího blízkého okolí dávají naději, že změny ve městě budou opravdu velké. Který z těch projektů je Vám a městu nejbližší?

Dlouhodobě tvrdím, že území se musí revitalizovat, a aby se to stalo, musí s tím pomoci miliardy korun. Nová automobilka, která by dala práci mnoha lidem, se tady nepostaví. Proto musíme hledat jiné cesty a moc mě těší, že se to teď snad daří. Pro mě je tím nejzásadnějším projektem EDEN Silesia. Může přivést spoustu mladých lidí na fakultu, nalákat vědce, může mít zásadní vliv na cestovní ruch a ekonomiku města i celého regionu. Takže i když se stále bavíme o naději, věřím, že se přetaví ve skutečnost. Peníze tady jsou, je to nyní o rozpracování projektu a musí se na tom hodně odpracovat. Tím bych nechtěl upozadit další velké investice. Nové univerzitní centrum Slezské univerzity přímo ve městě, projekty pohornické krajiny a PodoluPark i další snahy na restrukturalizaci bývalých šachet, to jsou další potřebné dílky celé skládačky. Víme, že s úbytkem lidí musíme ještě počítat, ale kormidlo se musí otočit a Karviná ustálit. Vidíme to na mnoha průmyslových a hornických městech po celém světě – nejdříve boom, potom město spadne na kolena a když přijde pomoc, většina těch měst za několik let ani neví, že se tam těžilo. A ta pomoc tady myslím právě přichází.

Cítíte nějakou změnu v tom, jak Karvinou vnímají lidé odjinud?

Možná jsme v tom vnímání ovlivnění sociálními sítěmi, kde je té negace příliš mnoho. Pro mě je důležité, že je tady spousta pozitivních lidí. A hlavně se vracejí mladí lidé, kteří v Karviné hledají bydlení a vidí tady místo pro spokojený život. Bydlení je tady dostupnější, město toho hodně nabízí, mění se taky trh práce, pracovní rutina a návyky. A poměřování toho, kde si co člověk za vydělané peníze může dovolit, jestli třeba více v Praze, nebo v Karviné, se myslím malinko mění i v náš prospěch.

Těžce se to možná hodnotí, ale jak vnímáte atmosféru přímo ve městě? Je přece jen ovlivněna nekončící epidemií, ale přesto – jaká je podle Vás v Karviné atmosféra?

Bohužel se tady s koronavirem trápíme už dva a půl roku a s tím je spojena spousta opatření, která nejsou populární, a navíc se těžce vysvětlují. Kromě toho vnímám i příběhy lidí, které štve, že měli dlouho pěkné a klidné bydlení a jedna rodina to dokázala rychle rozvrátit. A tyto příběhy chápu, jenže se s tím jen těžce něco dělá, když se nejedná o bydlení v městských bytech. Ale potkávám taky spoustu pozitivních lidí a příběhů. A tak trochu věřím, že lepšímu životu i té atmosféře pomáháme svou prací. Za 10 let se ve městě investovalo přes dvě miliardy korun do nových hřišť, škol, areálu lodiček, obnovy města. Kdyby se to spočítalo, v porovnání s ostatními bychom asi byli docela vysoko.

Zpět k naději a práci do dalších let – co bude podle Vás tématem příštího roku, nebo na co se nejvíc těšíte, až se posadíte do pracovního křesla v roce 2022?

Mnoho projektů je rozjetých a bude s nimi hodně práce. Co mě láká a zároveň to vnímám trochu jako neduh z minulosti, jsou bývalé konírny v parku. Připravujeme projekt na jejich nové využití. Je s tím spojených hodně nápadů, jsou u toho fajn lidi, a i proto je myslím k přeměně koníren velmi dobře našlápnuto.

Michal Sobek

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná