Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Ivana Reisová: Spolupráce mezi aktivními lidmi je pro Karvinou krok správným směrem

Ivana Reisová: Spolupráce mezi aktivními lidmi je pro Karvinou krok správným směrem

21.10.2020

O Happy Heart House jsme již psali v rozhovoru s jednou z majitelek Zuzanou Kolebačovou. Ve šťastném domečku jsou ale karvinské srdcařky minimálně dvě. Ivana Reisová je jednatelkou a společnicí ve firmě a má na starosti taky programy pro děti.

Váš život se vlastně pořád točí okolo dětí. Jak se stane, že maminka tří dětí toho nemá dost a chce s dětmi i pracovat?

Už jako malá holka jsem chtěla být učitelkou. Během střední školy jsem měla možnost pomáhat při práci s dětmi, což mě velice naplňovalo. Studovat pedagogiku po gymnáziu pak byla jasná volba, ale sen se mi hned napoprvé nesplnil. Vdala jsem se a brzy poté, co se nám s manželem narodilo první dítě, jsem dostala možnost připravovat programy pro rodiče s dětmi v tehdy nově vzniklém mateřském centru Sluníčko. Dětí přibývalo, rostly nám před očima a pomalu se začaly osamostatňovat. Tehdy jsem si na podnět manžela splnila svůj původní sen a vystudovala pedagogiku na Ostravské univerzitě.  Po 17 letech úžasné práce mezi rodiči s dětmi se to náhle seběhlo tak, že jsem ji musela opustit. Nechtěla jsem se ale jen tak vzdát práce, ve které vidím smysl a své poslání. Hledala jsem tedy vlastní prostory k podnikání. V tom mi přišla nabídka ze strany současné kolegyně a společnice Zuzany založit Šťastný domeček – příjemné a útulné prostředí se srdcem pro rodiny s dětmi, takže se mohu dál těšit ze svého povolání.

A když si přece jen potřebujete odpočinout, kde svůj volný čas v Karviné trávíte nejraději?

Karviná je mým domovem již více než 20 let. Líbí se mi na ní, že není velká a všechno je zde na dosah ruky. Je tady spousta zeleně, zámek s krásným parkem a lodičkami, lázeňské parčíky a další krásná místa, kam chodíme s rodinou na procházky nebo jen tak posedět do kavárny. Na Karviné také oceňuji, že jsou zde různé sportovní a umělecké organizace a spolky. Navíc je tady živo. Znám hodně schopných Karviňáků, kteří vymýšlejí kulturní a volnočasové akce pro místní lidi všeho věku. Mám radost, když k nám přijíždějí i rodiny s dětmi z okolních měst právě z tohoto důvodu.

Je něco, co byste ve městě změnila?

V Karviné jsem spokojená, chybí mi tady jen různorodé specializované obchůdky. Spíš je mi někdy smutno z reptání místních. Vím, že takových lidí není moc. Ráda bych ale Karviňáky povzbudila, aby přidali ruku k dílu, přicházeli s novými podněty a nápady a něco pro lepší život v našem městě udělali.

Vymyslet něco není jen tak. Jednodušeji se to říká, než dělá. Jak tomu jít naproti?

Vím, nic není zadarmo. Rozhýbat zastaralé způsoby a přemýšlet jinak stojí spoustu času a energie. Navíc se ne vždy všechno podaří. Ani my jsme se jako rodina po odchodu z rodinného centra nevzdali. Založili jsme spolek Family for kids. Zde se věnujeme sportovním aktivitám pro rodiny s předškolními dětmi. Jako věřící lidé jsme také založili klub Awana, kde se děti mimo jiné učí správným životním hodnotám.

Vaše kolegyně Zuzana Kolebačová zmiňovala, že lidi se srdcem na pravém místě mohou Karvinou změnit. Jak tomu samy chcete přispět? 

Jsem moc ráda, že karvinskému vedení města záleží na tom, aby se se tady mladé rodiny s dětmi cítily dobře a chtěly tady žít. Naše plány se Šťastným domečkem jsou úplně stejné. Město taky aktivně pracuje na své lepší pověsti a podporuje iniciativy, které jdou tímto směrem. Srdcaři Karviné můžou být v tomto ohledu velkým přínosem. Jestli má změna přijít, asi musí přijít zevnitř, od lidí. Proto si cením snahy dát dohromady ty, kteří o Karviné přemýšlejí podobně a mají srdce na pravém místě. Věřím, že spolupráce mezi aktivními lidmi je pro Karvinou krok správným směrem. Ráda budu u toho a pomůžu, nápady mi snad ještě nedošly.

Dalila Rakošanová

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná