Máme ambici skutečně vytvořit dobré podmínky pro život a podnikání ve městě a přesvědčit o tom občany města i lidi odjinud.

Ing. Jan Wolf, primátor

Novinky

Dagmar Glatzová: Hodně mladých a schopných lidí chce pro město něco udělat

Dagmar Glatzová: Hodně mladých a schopných lidí chce pro město něco udělat

07.04.2020

Dagmar Glatzovou najdete v ředitelně Základní a Mateřské školy Prameny. Za největší potenciál města považuje právě mladou generaci s nápady a snahou zlepšovat své okolí. Sama se snaží budovat v dětech hrdost na svoje město.

Kdy naposledy jste pocítila hrdost na to, že jste z Karviné?

Možná to bude znít hloupě, ale já to tak prostě mám pořád. Jsem hrdá na to, kdo naše město vede, a na lidi, kteří v něm žijí. Jsem taky hrdá na to, že většina dokáže respektovat pravidla, na to, jak dokážou na současnou situaci reagovat rodiče, kteří mají děti u nás ve škole. Jsou slušní, úžasně spolupracují. Je vážně nádhera, jak si teď lidi dokáží pomáhat, napéct pro hasiče, ušít roušky pro seniory, zachovat si smysl pro humor, být laskaví a ohleduplní. Snažím se hrdost na naše město budovat v dětech, protože si myslím, že se tady vůbec nemáme za co stydět, hodně umíme, hodně jsme dokázali. A že jsou problémy? Ukažte mi jedno místo v Česku, kde nejsou.

Proč jste se vy sama rozhodla pracovat v Karviné?

Hlavně kvůli vztahům s lidmi. Mám pocit, že tady můžu realizovat svoje sociální cítění, někdy snad i něco dobrého prosadit, dát těm slabším pocit, že jsou důležití, a že i na nich záleží.

Jak hodnotíte karvinské školství?

Myslím si, že co se škol v Karviné týče, může nám kdekdo závidět. Základní i mateřské školy jsou hezké, zrekonstruované, zahrady i sportoviště u nich rovněž. Každá z dvanácti škol je profilově jiná a nabízí různé možnosti podle zaměření a potřeb dětí. Pestrost vidím jako velké plus. Je také skvělé, že město realizuje různé výzvy na modernizaci učeben. My třeba máme nově vybavenou učebnu řemesel s šicími stroji, které teď jedou na plné obrátky.

Co v Karviné byste doporučila návštěvníkům?

Velkým přínosem pro město je současná podoba zámku a jeho využití. Mám hodně přátel, kteří když jdou na prohlídku, tak zírají, jakou úroveň mají jeho sbírky, v jak dobrém stavu je a kolik akcí se v něm koná. Myslím si, že se celkově hodně povedly oslavy 750. výročí našeho města.

Jaké má Karviná silné stránky?

Vedení města má myslím jasné vize a výbornou schopnost čerpat evropské fondy. Karviná nabízí zajímavé spojení historie a současnosti. Určitě je super blízkost Beskyd i přehrad pro kvalitní využití volného času. Že jsme na hranici s Polskem je přínosem pro mladé i pro nás starší. Po setkáních se Srdcaři si myslím, že velmi silnou stránkou Karviné je, že tolik mladých a schopných lidí chce pro město něco udělat, mají nápady a invenci a z toho jsem nadšená. Jen mě to utvrzuje v mém postoji, že je třeba dětem vštěpovat hrdost ke svému městu a ponese to ovoce. Ať chci nebo ne, bude to hlavně na nich, jak a co bude dál.

Jak si představujete Karvinou za 10 let?

Jako zelenou, s krásnými cyklostezkami, s dobře fungující průmyslovou zónou, s lidmi, kteří jsou rádi, že městu věnovali energii, zůstali tady a nelitují. Pro rozvoj města je rozhodně důležité udržet si tu kvalitní lidi. A já osobně bych byla ráda i za to, kdyby tady vznikl jazzový klub.

Dalila Rakošanová

Pozn.: Jedná se o autorizovanou redakční úpravu strukturovaného rozhovoru, redakční úpravy provedla Eliška Olšáková

Kontakty

Martina Šrámková

Magistrát města Karviné

vedoucí odboru školství a rozvoje

martina.sramkova@karvina.cz +420 596 387 434

Lukáš Hudeček

Magistrát města Karviné

tiskový mluvčí

lukas.hudecek@karvina.cz +420 596 387 631

Michal Sobek

BeePartner

marketing

sobek@beepartner.cz +420 725 743 531

Dalila Rakošanová

RPiC-ViP

poradenství a vzdělávání

rakosanova@rpic-vip.cz +420 604 687 275
logo facebook

Magistrát města Karviné | Fryštátská 72/1 | 733 24 Karviná