Novinky
Kateřina Slivková: V Karviné se pořád někde něco děje
19.11.2019
Nová kavárna Slivkafé v Regionální knihovně v Karviné a na Městském fotbalovém stadionu v Karviné Ráji. Za tím vším hledejte ženu – Kateřinu Slivkovou. Zeptali jsme se jí, jak se jí v Karviné žije, co na městě oceňuje a naopak.
Kdy naposledy jste pocítila hrdost na to, že jste z Karviné?
Hrdost cítím pokaždé, když vidím místní lidi, kteří ocení, co jsem dokázala. Takové ty malé chvilky, jako když na mě spokojení zákazníci mávnou z auta nebo pěkně pozdraví na ulici. Karviná je pro mě domov, práce, všechno. Jsem tady moc spokojená, krásně se mi tady žije i podniká. Jsem obklopená pohodovými, pozitivními lidmi a ráda se s nimi potkávám. Proto jsem taky tady. Mám tady rodinu a hromadu zákazníků, tisíce zákazníků. Nedovedu si představit, že bych tady s výrobou zákusků a dortů skončila.
Co považujete za největší úspěchy a neúspěchy v tom, jak se město změnilo za posledních 10 let?
V globálu se mi líbí, že město vzkvétá a lidem se tady líbí. Když jdete po Karviné, tak vidíte, že se pořád někde něco děje, rostou nová dětská hřiště, je tady skvělá nemocnice, hodně zeleně, knihovna s fajn lidmi, bezvadné restaurace. Protože jsem pozitivně laděný člověk, nepotřebuju nadávat na to, co se nepovedlo, ale raději se dívám na to, co jde dobře a co nového se chystá.
Jaké jsou podle vás silné stránky města?
Vidím je v lidech a dobrých vztazích. Na skvělé lidi mám štěstí i při svém podnikání v Karviné. Spolupracuji s ostatními podnikateli, neházíme si klacky pod nohy a pomáháme si.
Co by se naopak mělo zlepšit?
V Karviné se dá podnikat, ale je to dřina. Je tady nižší kupní síla, produkty se musí nabízet za nižší cenu než ve větších městech. Město by možná mohlo více pomáhat mladým lidem a rodilým Karviňanům v podnikání, v začátcích například formou malé bezúročné půjčky nebo zlevněným nájmem. Daly by se myslím vytvořit nějaké dotační programy na podporu podnikání. Když dám příklad – město mi pomůže koupit nový stroj, chladící auto nebo chladící vitrínu a já garantuju vytvořit nové pracovní místo, protože rozšířím služby třeba o chlebíčky. V Karviné pořádný chlebíček seženete těžko. Jde mi o to podporovat opravdu konkrétní věci a projekty. Je potom taky k zamyšlení – proč do Karviné lákat třeba Ollies, když jsem s firmou Dorty na míru a sladký catering vyhrála třetí místo v Moravskoslezském kraji v kategorii podnikatel roku 2018?
Co na životě v Karviné nejvíc oceňujete z pohledu trávení volného času?
Žije se mi tady moc dobře. Líbilo by se mi, kdyby se dařilo lidi více propojovat a spojovat. U společenských aktivit by mohlo město vycházet organizátorům plně vstříc, aby to tady více žilo. Sama bych chtěla některé akce organizovat, ať už ve spolupráci s městem, MFK nebo vlastními silami. Jakákoliv podpora, ať už finanční, účast někoho z vedení města nebo fotbalistů nebo zmínka o akci v Karvinském zpravodaji nebo na facebokových stránkách Karviné, to všechno mi pomůže.
Ještě něco dalšího, co dělat lépe, když se bavíme o práci a podnikání?
Je to vše odedřené. Vím, proč to dělám, věřím tomu a dělám to pro lidi. Je to o komunikaci, jak se chováte k lidem, tak se oni chovají k vám. Jsme tady pracanti a spokojení zaměstnanci jsou vizitkou podniku.
V čem je Karviné oproti jiným místům pro život jiná a lepší?
Karviná je mimořádná, jak jsme tady propojení.
Jak si představujete Karvinou za 10 let?
Přála bych si, aby tady začali podnikat mladí lidé. Aby se lidi nebáli vymyslet něco nového. A obecně, ať se tady hodně podniká a lidi se toho nebojí. Ať tady frčí velké nové projekty a město se nebojí do nich investovat, třeba jako je bikesharing a další. Tohle tady udrží mladé lidi a rodiny.
Co vnímáte jako největší potenciál pro budoucí rozvoj města Karviná?
Rozvoj města stojí na podnikatelích. Takže by tady měla být podnikatelská zóna. Mluví se o ní dlouho, ale kde nic, tu nic. Taky bych přála lidem ve vedení města, aby to vše dělali srdcem a pro nás, pro obyčejné lidi. Oni musí věřit nám, podporovat podnikatele, spolupracovat a vycházet vstříc.
Dalila Rakošanová
Pozn.: Jedná se o autorizovanou redakční úpravu strukturovaného rozhovoru, redakční úpravy Michal Sobek